“Black Axe” rozbity przez INTERPOL

INTERPOL aresztował ponad 70 podejrzanych członków grupy cyberprzestępczeje “Black Axe”. Dwóch z nich uważa się za odpowiedzialnych za oszustwa finansowe wyceniane na ponad 1,8 mln dolarów.

Podejrzani zostali aresztowani w ramach międzynarodowej operacj “Operacji Jackal”, w dniach 26-30 września 2022 roku. Black Axe został założony w 1977 roku w Nigerii i jest uważany za jeden z najbardziej rozwiniętych i niebezpiecznych syndykatów przestępczych na świecie. Grupa rozpoczęła działalność w 2015 roku. Te korzyści finansowe, jakie czerpała z licznych oszustw internetowych, są odzwierciedlone w aktywach skonfiskowanych przez organy ścigania podczas operacji. Odzyskano dziesiątki tysięcy dolarów w gotówce, luksusowe samochody i przedmioty. Skonfiskowano też około 12 000 mobilnych kart SIM wykorzystywanych w przestępstwach.

Dzięki analizie dowodów policja mogła zamrozić 1 200 000 euro na kontach bankowych podejrzanych, zidentyfikować i aresztować 75 osób oraz przeprowadzić 49 przeszukań nieruchomości. Interpol podkreśla również sukces swojego nowego mechanizmu szybkiego reagowania na pranie pieniędzy (ARRP), który został po raz pierwszy zastosowany w “operacji Jackal”.

“ARRP to zmiana gry w walce z globalną przestępczością finansową, gdzie szybkość i współpraca międzynarodowa są kluczowe dla przechwytywania nielegalnych funduszy, zanim znikną w kieszeniach Przestępców”

Rory Corcoran, dyrektor IFCACC

Globalna Grupa Zadaniowa ds. Przestępczości Finansowej INTERPOLu wykazała się niezwykłą skutecznością w zakłócaniu nielegalnych przepływów finansowych, łącząc ekspertów ds. cyberprzestępczości i finansów z różnych sektorów.

W czerwcu międzynarodowe siły policyjne zajęły 50 milionów dolarów i aresztowały tysiące osób podejrzanych o udział w oszustwach typu BEC (business email compromise). W maju INTERPOL wytropił w Lagos trzech Nigeryjczyków podejrzanych o stosowanie trojanów zdalnego dostępu (RAT) w celu kradzieży danych uwierzytelniających konta i przekierowywania transakcji finansowych.

Źródło: INTERPOL

5/5 - (Głosów: 4)
Zobacz:  Jak skutecznie chronić dzieci przed nieodpowiednimi treściami?
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,020FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat