Bezpieczna bankowość

Zagrożenia w bankowości internetowej to temat niezwykle istotny w dzisiejszych czasach. Według raportu NetB@nk, blisko 22 mln klientów w Polsce przynajmniej raz w miesiącu korzysta z serwisów bankowości internetowej. W związku z tym oszuści wypracowali wiele metod, aby uzyskać dostęp do naszych finansów.


Wskazówki, które zwiększą poziom bezpieczeństwa twoich usług bankowych w sieci:

1. Wybieraj tylko oficjalne kanały płatności, podczas zakupów w Internecie. Nie zgadzaj się o uregulowanie płatności poza serwisem.

2. Weryfikacja przez kod SMS to częsty sposób na potwierdzenie operacji na rachunku bankowym. Pamiętajmy o tym, żeby przed potwierdzeniem transakcji dokładnie sprawdzić, czy dane w wiadomości, takie jak kwota lub numer rachunku odbiorcy są prawidłowe.

3. Operacje bankowe lepiej wykonywać poprzez bezpieczną sieć domową lub transfer danych od mobilnego dostawcy.

4. Nie loguj się do swojego konta bankowego na nieznanych Ci urządzeniach, na przykład tych publicznie dostępnych (w kafejkach, hotelach). Nie masz pewności czy nie zawierają one szkodliwego oprogramowania.

5. Jeżeli masz wątpliwości, zweryfikuj tożsamość konsultanta. Cześć banków oferuje taką opcję w swojej aplikacji do bankowości. Gdy ktoś nachalnie będzie prosił cię o podanie pełnych informacji na temat:

– danych logowania,

– serii i numeru dowodu tożsamości,

– numeru PESEL,

– numeru karty płatniczej i kodu CVV/CVC,

możesz zakładać, że rozmawiasz z oszustem.

6. Gdy ktoś za pośrednictwem komunikatora prosi Cię o podanie kodu BLIK, danych twojej karty kredytowej, loginu i hasła do konta bankowego, nie udzielaj mu takich informacji, nawet jeżeli jest to ktoś z twoich bliskich. Przestępcy mogą się podszywać pod członków Twojej rodziny, po przejęciu kontroli nad ich profilem w serwisie społecznościowym czy urządzeniem.

7. Stwórz silne hasło do swojego systemu bankowości i pamiętaj o unikatowości haseł. W tym celu warto używać menedżera haseł.

Zobacz:  Silne i bezpieczne hasło

8. Bądź czujny i sprawdzaj dokładnie, czy na pewno logujesz się na oficjalną stronę banku. Sprawdź, czy na adres strony się zgadza i czy strona ma ważny i odpowiednio wystawiony certyfikat.

9. Nie odkładaj aktualizacji swoich urządzeń, systemu operacyjnego czy przeglądarki internetowej. Przestępcy mogą wykorzystywać luki w starych wersjach oprogramowania w celu wykradnięcia twoich danych.

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,576FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
259SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat