AI zagraża cyberbezpieczeństwu, ostrzega brytyjskie NCSC

Brytyjskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC) wydało raport, w którym ostrzega przed rosnącym zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa związanym z rozwojem sztucznej inteligencji (AI). Według NCSC, AI może być wykorzystywana do przeprowadzania skuteczniejszych i bardziej zaawansowanych ataków na systemy informatyczne.

Jednym z przykładów takiego zagrożenia jest niewłaściwe użycie promptów, czyli zapytań lub poleceń, które wpływają na zachowanie chatbotów opartych na AI. Chatboty to programy komputerowe, które symulują rozmowę z ludźmi za pomocą tekstu lub głosu. Jednym z najpopularniejszych chatbotów jest ChatGPT, stworzony przez organizację OpenAI, która zajmuje się badaniem i rozwojem AI.

Na wiosnę tego roku OpenAI udostępniło platformę, która pozwala programistom tworzyć wtyczki, mające na celu rozszerzenie funkcjonalności i ulepszenie chatbota za pośrednictwem użytkowników. Jednak ta platforma ma również swoje wady. Użytkownik o złych zamiarach może zaimplementować złośliwy kod do ChatGPT, co może spowodować niepożądane działania chatbota. Na przykład, chatbot może ujawnić poufne informacje o danym systemie lub wykonać niebezpieczne operacje.

Zdaniem NCSC, łatwość w manipulowaniu promptami może doprowadzić do tworzenia scamu, czyli oszustw internetowych lub do kradzieży danych. Aby zapobiegać tego typu problemom, potrzebne jest lepsze zrozumienie technik ataków, które wykorzystują luki w algorytmach uczenia maszynowego. NCSC rekomenduje również stosowanie dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i etyki przy tworzeniu i używaniu chatbotów opartych na AI.

Więcej:

Oceń artykuł
Zobacz:  CVE-2023-23397 w Outlook

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat