Wielowymiarowość cyberbezpieczeństwa -wydarzenie międzynarodowe.

W dniach od 24 do 26 kwietnia 2024 roku, Uczelnia Techniczno-Handlowa imienia Heleny Chodkowskiej będzie gospodarzem kolejnego, tegorocznego wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, poświęconego aktualnym kwestiom naukowym. Zastanawiasz się, skąd wziął się pomysł na zorganizowanie konferencji zatytułowanej “The multidimensionality of cybersecurity” – czyli “Wielowymiarowość cyberbezpieczeństwa”?

Powodem zainicjowania tej konferencji jest nie tylko duże zainteresowanie i znaczenie tematu cyberbezpieczeństwa, ale również aktywne zaangażowanie wielu naukowców współpracujących z uczelnią w badania dotyczące tej dziedziny. Wiele z tych badań było częścią projektu naukowego realizowanego między rokiem 2022 a 2023 pod nazwą “The multi-dimensionality of cybersecurity and its relevance to the functioning of international institutions, national actors and socjety“. Projekt ten rozwinął się w odpowiedzi na rosnącą świadomość wpływu cyberbezpieczeństwa na różne aspekty życia – od poziomu międzynarodowego, przez państwa, instytucje publiczne i prywatne, aż po indywidualnych obywateli. Nadchodząca konferencja będzie nie tylko podsumowaniem wyników tych badań, ale również platformą do wyznaczania nowych kierunków badawczych w tej dziedzinie.

O inicjatywie w wywiadzie mówi dr Justyna Żylińska, rektor Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej.

Dr Justyna Żylińska, rektor Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej.
Autor. Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej

Pani Rektor wspominała o tym, że problematyka cyberbezpieczeństwa jest jednym z obszarów naukowych pozostających w sferze zainteresowań wykładowców, a co ze studentami? Czy ten trend przekłada się na realizację procesu dydaktycznego?

Jak najbardziej. Od lat zainteresowaniem studentów cieszy się specjalizacja Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, która jest adresowana do osób zainteresowanych zjawiskami zachodzącymi w sieci, narzędziami informatycznymi służącymi do zarządzania bezpieczeństwem w administracji publicznej. Dążących do nabycia umiejętności stosowania odpowiednich metod i narzędzi analityczne wspierających podejmowanie decyzji związanych z bezpieczeństwem.

Dostrzegając ważkość problematyki cyberbezpieczeństwa przygotowaliśmy nową specjalność realizowaną na kierunku Informatyka, na której studenci rozpoczną kształcenie w nowym roku. Jej nazwa to Inżynieria cyberbezpieczeństwa. Studia te wyposażają w wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu projektowania, implementacji czy konfiguracji zabezpieczeń systemów i sieci. Program całej specjalności oparty jest o zagadnienia wykorzystywane m.in. w autoryzowanych szkoleniach Cisco Networking Academy.

Zobacz:  Darcula - usługa phishingowa

Nadto treści dotyczące cyberbezpieczeństwa realizowane są podczas wykładów prowadzonych na wszystkich kierunkach w Uczelni, w obszarze zagadnień z dyscyplin, do których kierunki te są przypisane.

Wracając do organizowanej przez Uczelnię Konferencji – dla kogo to wydarzenie może być interesujące?

Konferencja w istocie skierowana jest do pracowników naukowych i ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Wielowymiarowosć zagadnienia to nie tylko analizy teoretyczne – znaczenie i rola we współczesnym państwie została dostrzeżona również przez resorty, które
w swoich kompetencjach podejmują działania w obszarze Cyber –  patronaty honorowe Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Cyfryzacji, który wygłosi również wykład inauguracyjny w trakcie organizowanej przez Uczelnię konferencji potwierdzają, że cyberbezpieczeństwo to istotny aspekt funkcjonowania we współczesnym świecie. Mając na względzie interdyscyplinarność badań nad cyberbezpieczeństwem, jak i jego transgraniczny charakter, w konferencji wezmą udział badacze nie tylko z Polski, ale i reprezentujący zagraniczne ośrodki naukowe. Konferencja będzie płaszczyzną wymiany wiedzy, doświadczeń oraz dobrych praktyk w obszarze przeciwdziałania cyberzagrożeniom.

Który zakres tematyczny jest szczególnie ważny w Pani ocenie?

Każdy z paneli tematycznych obejmuje istotne zagadnienia w obecnej dobie tj. zdolność podmiotów publicznych i prywatnych (w szczególności operatorów usług kluczowych i dostawców usług cyfrowych) do przeciwdziałania cyberzagrożeniom, zwiększanie potencjału krajowego, a także kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa, czy też budowanie silnej pozycji międzynarodowej Polski w sferze cyberbezpieczeństwa. Będą poruszone też kwestie edukacyjne dotyczące przede wszystkim zwiększenia kompetencji kadr. Warto zaznaczyć, że interdyscyplinarność cyberbezpieczeństwa nie pozwala na uznanie wyłącznie jednego obszaru analiz za szczególnie istotny – wszystkie wydają się równie ważne.

Dziękujemy za rozmowę

Fundacja Instytut Cyberbezpieczeństwa jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej na temat konferencji znajdziecie pod linkiem: The multidimensionality of cybersecurity.

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,018FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat