Sprawdzenie zawartości mojego telefonu przez Policję – okiem prawnika #8

Czy policja może sprawdzić zawartość mojego telefonu?

Policja została wyposażona w odpowiednie uprawnienia, które przy spełnieniu w szczególności ustawowych przesłanek, upoważniają ją do weryfikacji zawartości telefonu komórkowego danej osoby. Aby taka weryfikacja mogła zostać przeprowadzona, niezbędne jest w pierwszej kolejności uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Ponadto, danej osobie telefon powinny zostać formalnie postawione zarzuty, a sam telefon powinien zostać zatrzymany. Samo sprawdzenie zawartości telefonu powinno odbyć się w formie bądź przeszukania telefonu, bądź oględzin telefonu. Przy czynnościach tych powinien uczestniczyć specjalista lub biegły.


Czynności niecierpiące zwłoki

Powyższe wymogi nie dotyczą sytuacji, które zakwalifikować należy jako czynności niecierpiące zwłoki. Sytuacjami takimi są w szczególności takie zdarzenia, które mogą spowodować zatarcie śladów lub dowodów przestępstwa. W takich sytuacjach, zatrzymanie, przeszukanie czy oględziny mogą rozpocząć się pomimo braku formalnego uprzedniego wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów. W takich sytuacjach czynności te powinny rozpocząć się jednak od przedstawienia informacji o treści zarzucanego czynu.


Dobro wymiaru sprawiedliwości, a prawo do prywatności i własności

Dobro wymiaru sprawiedliwości jest jednym z dóbr nadrzędnych, jednakże ustawodawca gwarantuje, aby nie pozbawiało ono poszanowania prawa do prywatności czy prawa własności.

Oceń artykuł
Zobacz:  Problematyka tzw. „child grooming” – okiem prawnika #1

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,555FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
219SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat