Oszustwa na zdalny pulpit wciąż popularne

72-letnia mieszkanka Rzeszowa przez pół roku lokowała swoje oszczędności za pomocą “internetowych platform inwestycyjnych”. Okazało się, że wszystko było oszustwem, przez które straciła ponad 200 tysięcy złotych.

Kobieta na początku roku natknęła się na reklamę dotyczącą inwestycji internetowych podczas przeglądania stron internetowych. To popularne oszustwo, które pojawia się w serwisach informacyjnych oraz na platformach społecznościowych. Nieświadoma podstępu ofiara zdecydowała się wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie otrzymała kontakt od mężczyzny, który przedstawił jej ofertę inwestycyjną.

W rezultacie 72-letnia kobieta zarejestrowała się na dedykowanej “platformie inwestycyjnej” i dokonała wpłaty w wysokości 1200 złotych. Codziennie monitorowała stan swojego konta, obserwując generowane zyski.

Niestety, wszelkie zyski były fikcyjne, 72-latka stała się ofiarą oszustów, co skutkowało utratą 212 tysięcy złotych. Po około dwóch miesiącach, kiedy chciała wypłacić swoje środki, została przekonana przez “maklera” do założenia portfela na giełdzie kryptowalut. Dodatkowo, aby otrzymać wypracowane zyski, wpłaciła prawie 5 tysięcy dolarów jako podatek, blisko 9 tysięcy dolarów na licencję, oraz 4 tysiące dolarów na konto Wise. Dodatkowo, zainstalowała oprogramowanie AnyDesk na swoim urządzeniu, co dało oszustom pełen dostęp do wszystkich zainstalowanych aplikacji. W rezultacie zakładali oni kolejne rachunki bankowe w imieniu kobiety. Przestępcy mieli ułatwione zadanie, ponieważ ofiara przekazała im również skan swojego dowodu osobistego.

Jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom?

Policjanci opisujący sprawę, przypominają jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom:

 • Nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF;
 • Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty;
 • Przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w internecie o tym podmocie / platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz;
 • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
 • Nie przesyłaj nikomu skanów swoich dokumentów;
 • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej.
Zobacz:  CEE Digital Summit 2022

Oszustwa przy użyciu aplikacji zdalnego pulpitu

My natomiast przypominamy, że oszustwo z wykorzystaniem aplikacji do zdalnego pulpitu jest jedną z bardziej popularnych form cyberprzestępstw. Przy użyciu popularnych aplikacji przestępcy zdobywają pełny dostęp do komputera lub urządzenia ofiary poprzez zainstalowanie i wykorzystanie oprogramowania do zdalnego zarządzania, takiego jak AnyDesk, TeamViewer czy Remote Desktop. Poniżej typowy przebieg takiego oszustwa:

 1. Nakłanianie do instalacji aplikacji: Oszuści mogą skontaktować się z ofiarą telefonicznie lub za pośrednictwem fałszywych wiadomości e-mail albo komunikatorów internetowych. Przekonują ofiarę, że muszą zainstalować specjalne oprogramowanie w celu rozwiązania jakiegoś problemu technicznego, udzielenia wsparcia technicznego lub przeprowadzenia transakcji finansowej.
 2. Manipulacja ofiarą: Po zainstalowaniu aplikacji oszuści proszą ofiarę o udzielenie dostępu do swojego komputera poprzez udostępnienie unikalnego identyfikatora lub kodu generowanego przez aplikację. To pozwala przestępcom na zdalne sterowanie urządzeniem ofiary.
 3. Uzyskiwanie poufnych informacji: Gdy przestępcy mają pełny dostęp do komputera ofiary, mogą przejrzeć pliki, dokumenty, hasła, a nawet uzyskać dostęp do kont bankowych lub innych poufnych informacji. Mogą również przeprowadzać operacje na komputerze ofiary, takie jak instalacja złośliwego oprogramowania, zmiana ustawień, kradzież danych itp.
 4. Wyłudzanie pieniędzy lub oszustwa finansowe: Oszuści często wykorzystują zdalny dostęp do komputera ofiary, aby przeprowadzać nieautoryzowane transakcje finansowe, np. dokonywać przelewów z kont bankowych, kupować produkty lub usługi, wpłacać na fałszywe platformy inwestycyjne itp. Mogą również żądać od ofiary wpłaty dodatkowych środków pod różnymi pretekstami.
 5. Dalsze wykorzystanie zdalnego dostępu: Przestępcy mogą kontynuować wykorzystywanie zdalnego dostępu do komputera ofiary w celu dokonywania kolejnych oszustw lub kradzieży poufnych informacji. Mogą również zainstalować złośliwe oprogramowanie w celu dalszego monitorowania lub szpiegowania ofiary.

Oszustwo z użyciem aplikacji do zdalnego pulpitu jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ przestępcy zyskują pełną kontrolę nad urządzeniem ofiary, co umożliwia im realizację różnych nieuczciwych działań.

4.9/5 - (Głosów: 7)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,555FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
219SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat