Kamerki Wi-Fi do monitoringu

Czym są kamerki wifi do monitoringu i jak działają?

Są to urządzenia, które służą do obserwacji pomieszczeń lub zewnętrznych przestrzeni poprzez zdalny dostęp do obrazu i dźwięku za pomocą Wi-Fi. W zależności od rodzaju kamery, urządzenia wymagają podłączenia do zasilania bądź są wyposażone w akumulatory (daje to możliwość przenoszenia takiej kamery). Część kamerek ma wbudowany głośnik, co umożliwia interakcję z osobami widoczny mi na zdalnym podglądzie. Zdalny pogląd na komputerze bądź telefonie jest możliwy przez wbudowany w urządzenie moduł obsługi Wi-Fi.


Jakie są zalety kamerek zewnętrznych z Wi-Fi?

Po pierwsze kamery wyposażone z modułem Wi-Fi są łatwe w instalacji i konfiguracji. Do ich instalacji nie potrzeba profesjonalnych narzędzi czy okablowania. Wystarczy, że podłączymy je do sieci bezprzewodowej, a następnie poprzez nią skonfigurujemy urządzenie. Obsługa takiej kamerki odbywa przez dostęp zdalny. Ta zaleta umożliwia nam śledzenie tego co dzieje się w monitorowanym miejscu w dowolnym miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz.

Kamerki z modułem Wi-Fi oferują nam duża mobilność. Tak naprawdę to decydujesz, gdzie chcesz, aby twoja kamerka została umieszczona. W związku z mobilnością, w razie potrzeby możesz przenieść urządzenie w inne dowolne miejsce.

Warto wspomnieć, że wiele kamer oferuje zaawansowane funkcje ochrony prywatności takie jak np. szyfrowanie transmisji danych, aby zapewnić większą przed atakami hackerskimi.

Kamerki oferują coraz lepszą jakość obrazu (Full HD, a nawet 4K), co zwiększa szansę na rozpoznanie i złapanie potencjalnego przestępcy.


Jaki wady posiadają kamerki zewnętrzne z Wi-Fi?

Niestety kamerki Wi-Fi do monitoringu mają swoje wady. Przede wszystkim muszą być zamontowane w miejscach, gdzie dociera do nich zasięg sieci bezprzewodowej. W przypadkach, gdy ten zasięg jest slaby konieczne jest wykorzystanie urządzenia wzmacniającego sygnał Wi-Fi. Dużą wadą jest również fakt, że w przypadku, gdy padnie nam sieć bezprzewodowa, utracimy dostęp do naszej kamery, a ona będzie działała nieprawidłowo.

Zobacz:  Czym jest phishing i scam?

Kamerki działają w oparciu o sieć Wi-Fi, co oznacza, że mogą być podatne na zakłócenia przez inne urządzania, gdyż nadają na tym samym paśmie częstotliwości. Ten fakt, może również zostać wykorzystany przez potencjalnych przestępców.

Warto zatem wspomnieć, że urządzenia te narażone są na ataki przez hakerów. Korzystając z kamer Wi-Fi do monitoringu, istnieje ryzyko, że potencjalny cyberprzestępca może włamać się do Twojej sieci bezprzewodowej, aby uzyskać dostęp do systemu monitoringu. Jest to duże zagrożenie dla prywatności.


Jak dbać o bezpieczeństwo?

Kamerki, jak i inne urządzenia, są narażone na próby włamań przez cyberprzestępców. Warto zatem przestrzegać pewnych zasad, które zwiększą bezpieczeństwo.

Domyślne hasło kamer jest w większości powszechnie znane i może być łatwo złamane przez hakerów. Zastosuj zatem najlepsze praktyki dotyczące siły hasła. Hasło do twoich urządzeń warto też regularnie zmieniać.

Regularna aktualizacja oprogramowania jest kluczowa dla utrzymania bezpieczeństwa Twoich urządzeń. Gdy tylko dostrzeżesz, że producent wydał aktualizację oprogramowania, zainstaluj ją. Być może niesie ona ze sobą poprawki zabezpieczeń bądź usuwa jakieś luki w oprogramowaniu.

Wybieraj kamery od producenta, który ma dobre opinie na rynku i jest godny zaufania. Podczas wyboru zwróć uwagę na to, czy producent daje Ci dostęp do wsparcia technicznego oraz czy wypuszcza on regularne aktualizacje oprogramowania.


Producenci kamer zewnętrznych Wi-Fi godni polecenia


1. Arlo – https://www.arlo.com/pl_pl/

Arlo to marka, która specjalizuje się w produkcji bezprzewodowych kamer zewnętrznych z Wi-Fi. Oferują oni wysoką jakość obrazu, zaawansowane funkcje i łatwą instalację.

2. Ring – https://eu.ring.com/

Ring to marka, która oferuje bezprzewodowe kamery zewnętrzne z Wi-Fi. Świetną zaletą jest fakt, że urządzenia tej marki, takie jak dzwonki czy systemy alarmowe, współpracują ze sobą.

Zobacz:  AI zagraża cyberbezpieczeństwu, ostrzega brytyjskie NCSC

3. Nest – https://www.nest.com/

Nest to marka oferująca kamery zewnętrzne i wewnętrzne z Wi-Fi, wyposażone w funkcje inteligentnego domu i integrację z Google Assistant.

4. Hikvision – https://www.hikvision.com/pl/

Hikvision to marka, która oferuje wiele różnych modeli kamer zewnętrznych z Wi-Fi, o różnej rozdzielczości. Kamery tej marki posiadają zaawansowane funkcje, takimi jak rozpoznawanie twarzy czy detekcja ruchu.

5. Reolink – https://reolink-sklep.pl/

Reolink to marka, która oferuje szeroki wybór kamer zewnętrznych z Wi-Fi. Jej modele wyposażone są w możliwość zapisywania danych na karcie pamięci oraz w chmurze.


Warto pamiętać, że wybór odpowiedniej kamery do monitoringu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika, a także od warunków, w których będzie ona stosowana. Przed zakupem należy dokładnie przeanalizować specyfikacje techniczne i opinie innych użytkowników, aby wybrać najlepszy model dla siebie.

5/5 - (Głosów: 1)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,018FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat