Czym jest deepfake?

Deepfake to materiały audiowizualne wykonane przy użyciu technik sztucznej inteligencji, w których sztucznie wygenerowane twarze, głosy i gesty przybierają postać autentycznych osób. Nagrania typu deepfake najczęściej bazują na wcześniej stworzonym materiale, który jest następnie przerabiany przy użyciu wspieranych przez sztuczną inteligencję algorytmów.

Materiałami typu deepfake mogą być obrazy lub filmy, a także przeróbki głosu i zdjęć z udziałem awatarów prawdziwych osób.

O zagrożeniach związanych z deepfake rozmawiają:

Jan Sobieraj – analityk i koordynator ds. wydarzeń w Instytucie Nowej Europy. Absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zainteresowania badawcze podzielone są między sytuację społeczno-polityczną państw obszaru Europy Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Rosji, a politykę wewnętrzną Polski oraz polską politykę wschodnią. Aktualnie swoje badania prowadzi w zakresie sektora energetycznego Rosji oraz jej relacji z UE.

Mikołaj Rogalewicz – specjalista ds. dezinformacji, analityk ds. dezinformacji rosyjskiej w projekcie Obserwatorzy Kremla. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW. Jego zainteresowania badawcze związane są ze zwalczaniem dezinformacji przez UE i NATO. Przez ponad 3 lata pracował jako analityk w polskiej organizacji fact-checkingowej. Specjalizuje się w problematyce dezinformacji.

Oceń artykuł
Zobacz:  Hejt - jakie niesie zagrożenia i czy powinien być penalizowany
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,555FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
219SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat