Czym jest deepfake

Deepfake to nagrania wideo bądz audio, w których osoba na istniejącym obrazie lub wideo jest zastąpiona czyjąś podobizną. Podczas gdy akt tworzenia fałszywych treści nie jest nowy, deepfakes wykorzystują potężne techniki z uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do manipulowania lub generowania treści wizualnych i dźwiękowych, które mogą łatwiej oszukać. Główne metody uczenia maszynowego stosowane do tworzenia deepfakes są oparte na głębokim uczeniu i obejmują szkolenie generatywnych architektur sieci neuronowych, takich jak autoenkodery, lub generatywne sieci przeciwstawne (GANs).

Deepfakes wzbudziły powszechną uwagę ze względu na ich potencjalne wykorzystanie w tworzeniu materiałów pornograficznych z udziałem celebrytów, revenge porn, fake newsów, zastraszania i oszustw finansowych. Wywołało to reakcje zarówno ze strony przemysłu, jak i rządu w celu wykrycia i ograniczenia ich wykorzystania.

W podcaście rozmawiają:

Jan Sobieraj – analityk i koordynator ds. wydarzeń w Instytucie Nowej Europy. Absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zainteresowania badawcze podzielone są między sytuację społeczno-polityczną państw obszaru Europy Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Rosji, a politykę wewnętrzną Polski oraz polską politykę wschodnią. Aktualnie swoje badania prowadzi w zakresie sektora energetycznego Rosji oraz jej relacji z UE.

Mikołaj Rogalewicz – specjalista ds. dezinformacji, analityk ds. dezinformacji rosyjskiej w projekcie Obserwatorzy Kremla. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW. Jego zainteresowania badawcze związane są ze zwalczaniem dezinformacji przez UE i NATO. Przez ponad 3 lata pracował jako analityk w polskiej organizacji fact-checkingowej. Specjalizuje się w problematyce dezinformacji.

Oceń artykuł
Zobacz:  Hejt - jakie niesie zagrożenia i czy powinien być penalizowany

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,020FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat