Jak skonfigurować Firewall w systemie Windows 11

Jak funkcjonuje firewall?

Jak działa Firewall? Tego typu oprogramowanie służy do stworzenia zapory, która skutecznie oddziela komputer od Internetu. Komunikacja między komputerem a serwerami rozpoczyna się w momencie, w którym postanowisz połączyć się z wybraną stroną WWW lub inną usługą sieciową. Wtedy Firewall dokładnie sprawdza, jakie pakiety danych wymienia Twój komputer. Zasada działania zapory ogniowej polega na analizowaniu i filtrowaniu wszystkich danych przesyłanych przez sieć z oraz do internetu, a także przez indywidualne urządzenia LAN. Zewnętrzne środowisko jest uważane przez firewall za potencjalnie niebezpieczne a sam firewall stanowi „ścianę” zabezpieczającą.

Wszystkie najnowsze systemy operacyjne Windows i Apple mają wbudowaną zaporę firewall. Większość wersji systemu Linux zawiera również to rozwiązanie, znane jako netfiltery. Użytkownik dysponujący uprawnieniami administratora ma możliwość wyłączenia zapory lub wstrzymania jej działania na określony czas. Niemniej jednak nie warto podejmować tej czynności bez uzasadnionej potrzeby, ponieważ zwiększa ryzyko związane z możliwymi atakami.

Jak włączyć i skonfigurować firewall?

Aby skonfigurować firewall w systemie Windows 11 wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

Otwórz Panel sterowania Firewall:

  • Możesz to zrobić, klikając prawym przyciskiem myszy na menu Start, a następnie wybierając “Panel sterowania”. W Panelu sterowania wybierz “System i zabezpieczenia”, a potem “Zabezpieczenia systemu Windows”. W tym miejscu odnajdziesz opcję “Zapora systemu Windows”.
Firewall

Dostosuj ustawienia zapory:

  • W lewym panelu wybierz “Włącz lub wyłącz zaporę systemu Windows”. Upewnij się, że zapora jest włączona dla prywatnych i publicznych sieci.

Dodaj lub usuń reguły:

  • Kliknij “Zezwól aplikacji lub funkcji przez zaporę”. Tutaj możesz dodać lub usunąć reguły dla konkretnych aplikacji. Możesz również zezwolić lub zablokować ruch przychodzący i wychodzący dla wybranej aplikacji.

Ustawienia zaawansowane:

  • Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanych ustawień, możesz je znaleźć w “Zaawansowane ustawienia zapory”. Możesz tutaj dostosować reguły przychodzące i wychodzące dla różnych typów sieci oraz konfigurować reguły dla portów i protokołów.
Zobacz:  Jak zablokować spam w telefonie
Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,555FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
219SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat