Czym są produkty ICT?

Produkty ICT (z angielskiego Information and Communication Technology) to produkty związane z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi. Są to narzędzia i zasoby używane do komunikacji, tworzenia, dystrybucji, przechowywania i zarządzania informacjami. W tej kategorii znajdują się różne urządzenia elektroniczne, oprogramowanie, sieci i usługi, które mogą być wykorzystywane w domach, miejscach pracy, sektorze edukacji i innych obszarach życia.

Poniższa definicja ICT została opracowane przez Główny Urząd Statystyczny:

Pod pojęciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych (w skrócie ICT, z ang. information and communication technologies, nazywanych zamiennie technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi, teleinformatycznymi lub technikami informacyjnymi) kryje się rodzina technologii przetwarzających, gromadzących i przesyłających informacje w formie elektronicznej. Węższym pojęciem są technologie informatyczne (IT), które odnoszą się do technologii związanych z komputerami i oprogramowaniem, nie związanych jednak z technologiami komunikacyjnymi i dotyczącymi sieci. Rozwój tych technologii sprawia, że oba pojęcia stają się coraz bardziej spójne, będący przy tym motorem rozwoju cywilizacyjnego, społecznego i gospodarczego.

Natomiast według definicji PAIZ “sektor ICT to działania zajmujące się produkcją urządzeń komunikacyjnych i informatycznych oraz usługi im towarzyszące“.

W grupie urządzeń komunikacyjnych wyróżnia się:

  • sprzęt komputerowy
  • sprzęt komunikacyjny
  • sprzęt sieciowy i sprzęt do przesyłania danych
  • sprzęt biurowy

Natomiast w grupie usług znalazły się:

  • oprogramowanie
  • usługi telekomunikacyjne
  • usługi IT

Produkty ICT odgrywają kluczową rolę w społeczeństwie informacyjnym, ułatwiając dostęp do informacji, komunikację, procesy biznesowe i edukację. Ich rozwój i zastosowanie przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, innowacji oraz zwiększenia efektywności i produktywności w różnych sektorach.

Oceń artykuł
Zobacz:  Jak się skutecznie chronić przed ransomware

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,555FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
219SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat