Zatrzymani za DDoS

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Poznaniu we współpracy z Prokuraturą Rejonową Poznań-Grunwald w Poznaniu zatrzymali cztery osoby, które są podejrzane o przeprowadzenie kilku ataków DDoS na serwery firmy oferującej usługi hostingowe.

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald zarząd Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Poznaniu prowadzi postępowanie w sprawie kilku ataków DDoS na serwery firmy oferującej usługi hostingowe. Ataki polegały na masowym wysyłaniu zapytań i żądań do serwera poszkodowanej firmy. Przez to dochodziło do zakłóceń pracy systemu informatycznego, przeciążenia i w końcu zablokowaniem dostępu do usług oferowanych przez firmę.

W tej sprawie zatrzymano cztery osób z województw Wielkopolskiego, Pomorskiego i Mazowieckiego. Zostali oni oskarżeni o działanie bez upoważnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i wyrządzenia szkody firmie hostingowej poprzez szereg ataków DDoS na serwery tej firmy. Ataki te powodowały „zasypywanie” serwera poszkodowanej firmy hostingowej milionami zapytań i żądań, co zakłócało działanie systemu informatycznego, powodowało przeciążenie serwerów i ostatecznie zablokowało dostęp do usług internetowych firmy.

W ramach akcji policjantów z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przeprowadzono dwanaście przeszukań, w trakcie których znaleziono i zabezpieczono cyfrowe nośniki danych, karty SIM, laptopy, komputery stacjonarne i telefony komórkowe. Dokonano również zabezpieczenia materiałów dowodowych, które potwierdzały popełnienie przez podejrzanych zarzucanych im czynów.

Czym zjamuje się Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to jednostka, w skład której wchodzą policjanci ze specjalizacją w IT. Ich obowiązki to między innymi rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw internetowych. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest również odpowiedzialne za pomoc innym jednostkom policji w rozpoznawaniu i zwalczaniu różnych przestępstw, takich jak rozpowszechnianie szkodliwego oprogramowania, kradzież danych osobowych, wykradanie wrażliwych danych, wyłudzanie pieniędzy oraz przestępstwa związane z publikacją nieprawdziwych treści.

CBZC zajmuje się również sprawami, takimi jak kradzież tajemnicy przedsiębiorstwa lub rozpowszechnianie pornografii dziecięcej. Ponadto ta jednostka policji jest odpowiedzialna za współpracę z odpowiednimi organami w innych krajach w zakresie cyberprzestępczości. Policjanci CBZC ściśle współpracują z komendami wojewódzkimi.

Zobacz:  Phemedrone Stealer wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach SmartScreen

Żródło: CBZC

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,555FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
219SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat