Oszustwa na OLX – jak zgłosić i jak odzyskać pieniądze?

OLX to obecnie jeden z najpopularniejszych portali ogłoszeniowych, jaki działa w naszym kraju. Korzystają z niego zarówno sprzedający jak i kupujący, a transakcje przez ten portal są wyjątkowo proste. Trzeba sobie jednak powiedzieć, że obecnie warto zachować znacznie większą ostrożność podczas korzystania z OLX. Internetowi oszuści w dalszym ciągu – przy pomocy phishing’u – wymierzają ataki w stronę sprzedawców, celem pozyskania korzyści finansowych. Wobec tego, jakie są metody oszustwa na OLX oraz jak zgłosić i odzyskać pieniądze?

Oszustwo OLX InPost – jak rozpoznać i się przed nim chronić?

Sprzedający na OLX stali się obecnie celem wielu ataków phishingowych, a internetowi przestępcy próbują coraz to nowych metod na wyłudzenie środków finansowych. Wykorzystali w tym celu nawet stronę stylizowaną na witrynę firmy kurierskiej InPost, co z pewnością na samym początku nie wzbudzi podejrzeń sprzedającego. Na czym więc polega ta metoda wyłudzenia środków? Otóż w momencie kiedy sprzedający wystawia przedmiot, może spodziewać się tego, że wzbudza on ogromne zainteresowanie. Internetowi oszuści wyrażają chęć zakupu zwykle w przeciągu kilku minut i bez większych problemów nawiązują kontakt ze sprzedawcą. Oczywiście nie kontaktują się oni bezpośrednio przez formularz kontaktowy, a za pośrednictwem popularnych aplikacji jak np. WhatsApp czy Messenger. W tym momencie sprzedający jeszcze nie podejrzewa, że faktycznie stał się ofiarą oszustów. Proszą go oni jedynie o to, by przygotował paczkę od wysyłki – to oni zamawiają kuriera i oferują płatność z góry za zakupione przedmioty. Wysyłają oni również link, gdzie sprzedający może odebrać “zapłatę”. To właśnie w tym momencie osoba sprzedająca przedmioty powinna się zorientować, że nie jest to normalna i bezpieczna transakcja. Jest to typowy przykład ataku phishingowego, w którym to internetowi przestępcy podszywają się pod znaną firmę – w tym przypadku jest to InPost. Faktycznie, po kliknięciu w przesłany link, znajdziemy się na stronie, stylizowanej na witrynę InPost.

Co dzieje się po kliknięciu w link przesłany przez oszustów?

W momencie kiedy sprzedający wejdzie w nadesłany link, by – paradoksalnie – otrzymać zapłatę za swoje produkty może się mocno zdziwić. Prawdą jest, że nie jest to zwykły link do odbioru pieniędzy, a jedynie sposób na ich wyłudzenie. Wspomniana już strona nie ma z InPost nic wspólnego, a sprzedający – jeśli faktycznie chce odebrać swoje pieniądze, musi podać następujące dane:

 • numer kanty debetowej lub kredytowej;
 • kod zabezpieczeń karty;
 • imię i nazwisko właściciela karty.
Zobacz:  Luka WordPress Advanced Custom Fields aktywnie wykorzystywana

Co więcej, komunikat pojawiający się na fałszywej stronie InPost wskazuje na to, że wszystkie informacje są wyjątkowo poufne, a firma ponosi odpowiedzialność za ich przetwarzanie celem zrealizowania płatności. Jeśli sprzedający na tym etapie nie zdecyduje się wycofać, wówczas w następnym etapie zostanie poproszony o podanie kodu BLIK i zatwierdzenie płatności typu “cashback” z konkretnej miejscowości w Polsce. W tym momencie, sprzedający musi przygotować się po pierwsze na to, że takiej wpłaty nie dostanie, a po drugie naraża się na stratę pieniędzy z własnego konta.

Co zrobić, gdy mamy podejrzenie o oszustwie na InPost na OLX?

Jeśli faktycznie zapaliła się nam przysłowiowa “czerwona lampka” podczas transakcji na OLX, wówczas warto samodzielnie skontaktować się z firmą InPost. Wielokrotnie potwierdzała już ona, że nie ma usługi, która umożliwiałaby zamówienie kuriera na kod BLIK. Warto więc pozostać czujnym, gdyż internetowi przestępcy nie zwalniają tempa.

Oszustwo na OLX WhatsApp – jak internetowi przestępcy wyłudzają nasze dane i pieniądze?

Kolejną, równie popularną metodą oszustwa na OLX jest wykorzystanie słynnego komunikatora internetowego jakim jest WhatsApp. Ta metoda jest nieco podobna do poprzedniej, która została opisana. Można przedstawić ją w kilku krokach:

 • Sprzedający wystawia na OLX przedmiot, a w kilka chwil odzywa się od niego potencjalny nabywca.
 • Nawiązuje on kontakt ze sprzedawcą za pomocą aplikacji WhatsApp.
 • Rozmowa wygląda całkowicie normalnie – internetowy przestępca przesyła link do ogłoszenia, które go zainteresowało, a także zadaje dodatkowe pytania, by uśpić czujność sprzedawcy.
 • Po chwili oszust decyduje się na zakup przedmiotu a także wskazuje, że nawet za niego zapłacił.
 • Internetowy przestępca twierdzi, że zapłacił już nawet za dany przedmiot i przesyła link, za pośrednictwem którego sprzedający może odebrać swoje pieniądze.
 • Link prowadzi do strony, która jest łudząco podobna do strony OLX, gdzie sprzedający jest proszony o uzupełnienie danych ze swojej karty kredytowej.
 • Po wypełnieniu formularza i podaniu danych, sprzedający otrzymuje SMS – łudząco podobny do SMS z banku – którego z pewnością nie przeczyta, gdyż na pozór nie wzbudza on żadnych podejrzeń.

W ten sposób oszust płaci pieniędzmi sprzedającego w konkretnej aplikacji lub nawet może pokusić się o wypłacenie gotówki z bankomatu, pozostawiając nam puste konto.

W jaki sposób uniknąć oszustwa na OLX przez WhatsApp?

Jeśli nie chcemy stać się ofiarą oszustwa na OLX przez WhatsApp przede wszystkim nie powinniśmy akceptować zapytań odnośnie przedmiotów, które nie dotarły do nas za pomocą formularza kontaktowego udostępnionego przez portal. Dodatkowo powinniśmy dokładnie czytać każdy SMS jaki dotarł do nas z banku. Pamiętajmy, że fałszywe strony często zawierają treści naszpikowane błędami gramatycznymi, na co również warto zwrócić większą uwagę.

Zobacz:  EPA wprowadza nowy obowiązek dla Stanów Zjednoczonych.

Jak zgłosić oszustwa na OLX?

Internetowe oszustwa przez OLX stały się wyjątkowo popularne i wielu sprzedawców musiało się już pogodzić ze stratą swoich środków. Niemniej jednak warto mieć na uwadze to, że internetowe przestępstwa są karane, a my nie powinniśmy zwlekać z tym, by zawiadomić o tym odpowiednie służby. Przede wszystkim warto zadzwonić na infolinię swojego banku, a także zablokować swoją kartę kredytową oraz poszczególne aplikacje płatnicze. Jest to oczywiście pierwszy krok do tego, by uchronić się przed dalszą stratą pieniędzy. Nie powinniśmy jednak w tym momencie poprzestawać i pozostawiać oszustów bezkarnych. Wobec tego, jak możemy dodatkowo zgłosić oszustwa na OLX? Oto lista kroków, z którą powinni zaznajomić się sprzedający:

 1. zebranie dowodów – należy zebrać dowody na to, że podjęta została próba wyłudzenia lub dane zostały wyłudzone. Mogą być to wszelakie zapisy rozmów z oszustem, czy screnshoot fałszywej strony, do której zostaliśmy przekierowani po kliknięciu w link.
 2. zgłoszenie naruszenia przez portal OLX – w raz z falą narastających ataków phishingowych, sama platforma OLX zdecydowała się udostępnić użytkownikom możliwość zgłaszania incydentów. Należy zrobić to niezwłocznie po próbie przeprowadzenia takiego ataku.
 3. zgłoszenie incydentu na policję – polskie prawo jasno stanowi o tym, że internetowe przestępstwa i oszustwa nie powinny pozostawać bezkarne. Wobec tego, z zebranymi wcześniej dowodami należy się koniecznie udać na policję, a następnie złożyć tam zawiadomienie.
 4. oczekiwanie na wynik postępowania – niestety, organy ścigania w starciu z oszustami internetowymi muszą mocno się wysilić. Z tego też względu zgłoszenie oszustwa na policję i rozwiązanie sprawy, będzie wymagało od nas nieco więcej cierpliwości.

Pamiętajmy, że zgłaszając takie incydenty na policję i do administracji OLX, możemy uchronić innych sprzedających przed podobnymi oszustwami.

Jak odzyskać pieniądze za oszustwo na OLX?

Sprawa odzyskania środków jakie zostały od nas wyłudzone przez oszustów z OLX jest nieco bardziej skomplikowana. Trzeba mieć również na uwadze to, że w przypadku niskich kwot szanse na ich odzyskanie są znikome. Jeśli jednak oszuści wyrządzili nam poważne szkody, wówczas jedyną możliwością odzyskania środków jest nic innego jak wstąpienie na drogę sądową. Zgodnie z ustawą odnośnie usług płatniczych, to bank jest podmiotem odpowiedzialnym za nieautoryzowane transakcje. Sprzedający mogą więc pozwać instytucję finansową, jednak warto mieć na uwadze, że konieczna okaże się pomoc doświadczonego prawnika. Dodatkowo, jeśli bank podejrzewa, że środki zostały przekazane bez wiedzy właściciela konta, ma on obowiązek zwrócić mu należne środki.

Zobacz:  TikTok ukarany za niechronienie danych dzieci

Oszustwo na OLX – wysyłka za pobraniem

Wysyłka za pobraniem to jedna z tych form płatności, która również jest oferowana przez portal OLX. Niemniej jednak sprzedający – zgodnie z tą metodą – zobowiązani są do tego, by wysłać produkt “w ciemno”. To osoba kupująca zobowiązuje się do tego, że uiści należną opłatę, tuż po odebraniu zakupionego przedmiotu i jednocześnie prosi o umieszczenie paczki w paczkomacie. Kuriera ma zamówić już sam kupujący i zobowiązuje się nawet do wysłania dowodu, czyli listu przewozowego. Jest to jedna z najmniej bezpiecznych form sprzedaży. Wielu użytkowników OLX zgłaszało już niejednokrotnie, że w ten sposób stracili drogocenne przedmioty, które wystawione były na sprzedaż. Oszuści często korzystają z fałszywych danych i wykonują fałszywe adnotacje – za pomocą programu graficznego – na liście przewozowym. Niemniej jednak tuż po wysłaniu przedmiotu, kontakt z kupującym się urywa, a my nie mamy co liczyć na to, że będziemy mogli odzyskać wysłaną rzecz. Nie zaleca się więc korzystania z tej formy sprzedaży.

Dostawa OLX – czy jest bezpieczna?

W odpowiedzi na rosnące oburzenie i obawy sprzedających, portal OLX wprowadził możliwość skorzystania z usługi jaką jest dostawa OLX. Jedyne co musi zrobić sprzedający, to podczas wystawiania ogłoszenia musi dodać do niego adnotację o przesyłce OLX. Zgodnie z zasadami, to sprzedający bierze na siebie logistykę, co oczywiście jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem. Ma on również obowiązek potwierdzić sprzedaż danego przedmiotu w ciągu 24 godzin, a następnie może wydrukować autoryzowaną etykietę i przygotować paczkę. Dostawa OLX “zawiesza” pieniądze w “powietrzu” chroniąc tym samym obie strony transakcji. Kupujący wpłaca należną kwotę, która zostaje zaksięgowana przez portal. Niemniej jednak dopiero w momencie, kiedy potwierdzi on odebranie paczki, środki zostaną przekazane na konto kupującego. Można więc śmiało powiedzieć, że dostawa OLX została zaprojektowana w ten sposób, by dbać o bezpieczeństwo zarówno kupujących jak i sprzedających.

Zwroty na OLX w ramach Pakietu Ochronnego

Okazuje się, że portal OLX decyduje się na wprowadzenie daleko idących zmian, celem ochrony interesów swoich użytkowników. Od dnia 13 marca bieżącego roku, na portalu OLX będą obowiązywać zwroty towarów w ramach Pakietu Ochronnego. Umożliwia on odesłanie zakupionego przedmiotu po wysłaniu i akceptacji odpowiedniego zgłoszenia. W jaki sposób działa Pakiet Ochronny OLX? Otóż:

 • kupujący otrzymał paczkę jednak stwierdza, że zakupiony przedmiot nie jest zgodny z opisem lub jego stan nie zgadza się z tym, co zostało przedstawione na zdjęciach;
 • kupujący składa więc wniosek, który następnie jest rozpatrywany przez administrację;
 • kupujący ubiega się więc o zwrot środków, które zostaną wpłacone na jego konto w momencie, kiedy sprzedający otrzyma paczkę ze zwróconym towarem.

Sprzedający również otrzyma powiadomienie odnośnie tego, że jego przedmiot został przekazany do zwrotu. Musi on więc uzupełnić dane do zwrotu, a także pokryć koszty wysyłki. Kupujący więc nie musi ponosić za zwrot żadnej odpowiedzialności. Warto jednak pamiętać, że jeśli przedmiot zwracany będzie zgodny z opisem i zdjęciami udostępnionymi przez kupującego, wówczas wniosek w ramach Pakietu Ochronnego zostanie odrzucony, a zwrot towarów nie będzie możliwy. W przypadku kiedy wniosek kupującego zostanie odrzucony, wówczas to sprzedający otrzyma środki na konto za sprzedany przedmiot w przeciągu około 3 dni roboczych.

4/5 - (Głosów: 31)
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat