Mniej oszustw telefonicznych niż rok temu

Raport T-Mobile dotyczący oszustw i botów telefonicznych z 2023 r. wskazuje, że rozwój sieci i działania prewencyjne skutecznie zmniejszyły liczbę prób oszustw o 51%. Oszuści przeprowadzili 40,5 miliarda prób połączeń telefonicznych z klientami firmy w 2022 roku. W 2023 r. liczba tego typu połączeń spadła do 19,8 miliarda.

Żródło: https://www.t-mobile.com/news/un-carrier/t-mobile-report-customers-protected-from-over-19-billion-scam-calls-in-2023

Oszuści w dalszym ciągu zmieniają swoje taktyki w zależności od sytuacji, wykorzystując sezonowość zdarzeń, takich jak sezon podatkowy, powrót do szkoły, tygodnie poprzedzające wakacje. Co ciekawe, w Boże Narodzenie, Sylwestra, Wielkanoc i inne ważne święta T-mobile odnotował o 97% mniej fałszywych telefonów niż w typowy dzień powszedni, co dowodzi, że nawet oszuści biorą wolne.

Oto sposoby, dzięki którym możesz ochronić siebie i swoich bliskich przed oszustwami:

  • Aktywuj bezpłatną identyfikację dzwoniącego, aby wiedzieć, kto dzwoni.
  • Nie odbieraj żadnych połączeń z nieznanych numerów. Jeśli rozmówca jest prawdziwy i próbuje się z Tobą skontaktować, prawdopodobnie zostawi wiadomość lub wyśle SMS-a.
  • Jeśli oferta wydaje się zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie taka jest.
  • Każde wezwanie wymagające natychmiastowej zapłaty (kartą podarunkową lub płatnością elektroniczną) jest bardzo podejrzane.
  • Nigdy nie ujawniaj danych osobowych, takich jak numer PESEL, nazwisko panieńskie matki, hasła lub numery kart kredytowych.
  • Nie zakładaj, że rozmówca jest tym, za kogo się podaje. Jeśli otrzymasz telefon od osoby reprezentującej firmę lub agencję rządową, rozłącz się i oddzwoń pod numer telefonu podany na oficjalnej stronie internetowej, aby potwierdzić jego ważność.
  • Zgłaszaj podejrzane wiadomości SMS, przesyłając je na numer 8080.
Oceń artykuł
Zobacz:  Jakie zagrożenia niesie ze sobą Tiktok?
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,100FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
149SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat