Podstawową funkcją pozwalającą nam na sprawdzenie zainstalowanych w telefonie android aplikacji pod kątem bezpieczeństwa jest usługa Google Play Protect.
Jest to natywna funkcja bezpieczeństwa systemu Android, która między innymi stale skanuje telefon w poszukiwaniu oznak nieprawidłowo działających aplikacji i ostrzega, jeśli pojawi się coś podejrzanego. Google Play Protect próbuje zrobić dla systemów Android to, co Microsoft Defender robi dla komputerów z systemem Windows. Jest integralną częścią systemu android, więc nie musisz ani go dodatkowo instalować ani za niego płacić. Funkcje Play Protect pozostają aktywne nawet po zainstalowaniu dodatkowej aplikacji zabezpieczającej innej firmy. Co ważne oprócz skanowania aplikacji Play Protect odpowiada też funkcje antykradzieżowe, menedżera haseł, a także blokowania połączeń i wiadomości tekstowych.
Jeśli nie wyłączyłeś go przypadkow, Play Protect powinien już działać na Twoim telefonie, na pewno nie zaszkodzi sprawdzić i upewnić się czy funkcja jest aktywna. Aby to zrobić, po prostu otwórz sekcję Prywatność i bezpieczeństwo w ustawieniach Androida. Wybierz „Google Play Protect” lub „Bezpieczeństwo aplikacji” i upewnij się, że funkcje Play Protect są aktywowane.
Play Protect stara się zatrzymać złośliwe oprogramowanie, które mogłoby przejąć kontrolę nad urządzeniem. Usługa wyszukuje również ataki, które są oszustwami lub są wykorzystywane do wysyłania spamu. Google Play Protect może ostrzegać przed aplikacjami, które nie były używane przez jakiś czas, a także blokować ładowanie niepożądanych aplikacji.
Wady Play Protect to głównie: brak możliwości zmiany ustawień i planowania skanów, nie najlepsze wyniki testów wykrywalności malware.
Najlepsze antywirusy dla systemu Android: