Bezpieczne płatności BLIK w internecie

Cyberprzestępcy czasami udają kupujących lub pracowników obsługi klienta na platformach e-commerce. Jak twierdzą, udostępniają sprzedawcy link do witryny, na której można zamówić usługę kurierską lub odebrać pieniądze za towar, który został sprzedany. Oczywiście to nieprawda a strony internetowe tworzone przez oszustów służą do wyłudzania pieniędzy i danych.

Odzyskanie wyłudzonych pieniędzy może być niezwykle trudne, a czasami nawet niemożliwe. Oszukana osoba sama podała kod BLIK i zatwierdziła przelew. W rezultacie formalnie nie doszło do naruszenia przepisów. Niemniej jednak warto zareklamować nieuczciwą transakcję bankową i zgłosić sprawę wyłudzenia na policji. Ma to duże znaczenie w przypadkach, w których doszło do kradzieży danych jednocześnie. Jeśli powiesz o przestępstwie, zablokujesz wykorzystanie Twoich danych osobowych i zyskasz szansę obrony przed kolejnymi przestępstwami popełnianymi w Twoim imieniu, np. nielegalnym zaciąganiem zobowiązań finansowych.

Najlepszą ochroną będzie zapobieganie i niedopuszczenie do takiej sytuacji, dlatego pamiętaj:

  • Chroń swój telefon — upewnij się, że jest chroniony przed nieuprawnionym dostępem.
  • Upewnij się – zanim potwierdzisz numerem PIN przelewu BLIK, dokładnie przeczytaj podsumowanie transakcji, sprawdzaj kwotę i dane odbiorcy, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wysyłaj przelewu.
Oceń artykuł
Zobacz:  Jak zabezpieczyć urządzenia smart home

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,100FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
149SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat