Cyberprzemoc

Cyberprzemoc to forma agresji, która ma miejsce w Internecie. Zjawisko to jest coraz bardziej powszechne i może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla ofiar. Osoby poszkodowane często czują się zdezorientowane i zranione. Prawie jedna trzecia nastoletnich ofiar doświadczyła objawów depresji, takich jak zmiana rytmu snu, wycofanie społeczne, złość i uporczywa drażliwość. Cyberprzemoc dotyka także najmłodszych  – 20% dzieci doświadczających tej formy agresji myśli o samobójstwie, a 30% dokonało samookaleczenia. Co roku wzrasta też liczba sesji terapeutycznych, którym poddawane są dzieci.

Dużym problemem dla ofiar cyberprzemocy jest fakt, że często agresorzy są anonimowi, przez co nie zawsze da się zweryfikować ich tożsamość.

Cyberprzemoc może przybierać wiele form, a doświadczyć ją mogą osoby w każdym wieku. Przykładowymi formami takiej agresji są flaming (celowe obrażanie i ośmieszanie innych osób w Internecie) i szantażowanie (groźba ujawnienia jakiś informacji o ofierze, w celu zniszczenia jej reputacji).

Najczęstszym narzędziem przez które dochodzi do cyberprzemocy jest smartfon. Posiada go 94% dzieci między 11 a 17 rokiem życia.

Oceń artykuł
Zobacz:  Bezpieczne planowanie wakacji za granicą

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,154FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
154SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat