Wyciek danych w Banku Santander

Duży wyciek danych w Banku Santander – ostrzeżenie od specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

W obliczu rosnącej wartości danych osobowych firmy i instytucje coraz częściej stają się  celami cyberataków. Ostatnią ofiarą tego zjawiska jest Bank Santander, który poinformował o znacznym wycieku danych z systemu hostowanego przez zewnętrznego dostawcę.

Zakres wycieku

Incydent dotknął zarówno byłych, jak i obecnych pracowników banku, a także niektórych klientów. Informacje wyciekły z banków w Chile, Hiszpanii i Urugwaju, co oznacza, że polscy klienci Grupy Santander mogą czuć się bezpieczni.

Charakter danych

Santander uspokaja, że utracone dane nie zawierały informacji transakcyjnych ani danych uwierzytelniających. Oznacza to, że osoby, które przechwyciły te dane, nie są w stanie logować się do bankowości internetowej klientów ani dokonywać żadnych transakcji na ich rachunkach. Funkcjonowanie usług banku nie zostało w żaden sposób zakłócone.

Reakcja i środki zaradcze

Bank Santander natychmiast zablokował dostęp do danych i wdrożył dodatkowe kontrole, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa podkreślają, że takie działania są kluczowe w minimalizowaniu ryzyka kolejnych ataków.

Rekomendacje dla użytkowników

Pomimo zapewnień banku o braku niebezpieczeństwa zaleca się klientom zachowanie szczególnej ostrożności, monitorowanie swoich kont bankowych oraz natychmiastowe zgłaszanie wszelkich podejrzanych aktywności. Pamiętajmy, że cyberprzestępczość stale ewoluuje, dlatego warto inwestować w edukację na temat bezpiecznego korzystania z usług internetowych.

Źródło:
Kurowska M., Gigantyczny wyciek danych pracowników i klientów. Chodzi o znany bank, Radio Zet, 15.05.2024 r., https://wiadomosci.radiozet.pl/Biznes/wyciekly-dane-pracownikow-i-klientow-chodzi-o-znany-bank

Szczepaniak J., Santander informuje o wycieku danych. Dane klientów i pracowników z kilku krajów zagrożone, android.com.pl, 17.05.2024 r., https://android.com.pl/tech/733641-santander-bank-naruszenie-wyciek-danych/

Wyciek danych w Santanderze. Chodzi zarówno o klientów, jak i pracowników, Bankier.pl, 16.05.2024 r., https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyciek-danych-w-Santanderze-Chodzi-zarowno-o-klientow-jak-i-pracownikow-8747228.html

Zobacz:  Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Może lepiej: stale się rozwija

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat