Próba oszustwa na spadek

Przykład oszustwa “na spadek” zauważyli nasi czytelnicy


O tym, że cyberprzestępcy nie śpią i czekają tylko na brak naszej czujności, wiemy nie od dziś. W ostatnim czasie otrzymaliśmy zgłoszenie o próbie oszustwa od naszego czytelnika. Dostał on wiadomość phisingową z fejk konta cyberprzestępcy na facebooku. Oszust podawał się za ciężko chorą kobietę, która z racji na brak bliskiej rodziny, chciałaby mu oddać sporą ilość pieniędzy. Po nierozważnym podaniu swojego numeru, potencjalna ofiara otrzymuje smsa z potwierdzeniem wiarygodności spadku od prawnika, pod którego na potrzebę oszustwa podszywa się cyberprzestępca.

Opisane wyżej zdarzenie jest oczywistym przykładem phisingu, czyli jednej z najskuteczniejszych i najbardziej perfidnych metod oszustwa przy pomocy nowoczesnych systemów komunikacji. Polega na podszywaniu się pod określony podmiot w celu wyłudzenia pieniędzy, haseł do kont, plików czy danych osobowych. Na całe szczęście, potencjalna ofiara w porę zorientowała się, że jest to próba oszustwa. Ku przestrodze załączamy zrzuty ekranu rozmowy, aby zaprezentować Wam, jak mogą wyglądać przykładowe wiadomości phishingowe.
Co jeżeli padnę ofiarą oszustwa?

Bądźcie czujni w codziennym użytkowaniu Internetu. W przypadkach, gdy jednak zostaniecie ofiarą oszustwa, mamy dla Was darmową pomoc. Możecie się po nią zgłosić przez wypełnienie odpowiedniego formularza:


Przydatne artykuły, odnośnie phishingu:

Oceń artykuł
Zobacz:  Sharenting - czyli wyzwanie dla rodziców

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,018FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat