PKO wprowadza zabezpieczenia behawioralne.

Nowe zabezpieczenia serwisu internetowego iPKO wykorzystują weryfikację behawioralną. Rozwiązanie to jest bardzo podobne do tych, które wcześniej wdrożyły inne mniejsze banki. Jednym ze sposobów wykrywania nieuprawnionego dostępu jest właśnie wykorzystanie biometrii behawioralnej. Polega ona na badaniu określonych aspektów zachowania użytkownika po zalogowaniu się do systemu bankowości internetowej. Chodzi na przykład o tempo wykonywania akcji czy sposób naciskania klawiszy na klawiaturze.

Klient zobaczy szczegóły dotyczące dodatkowych metod zabezpieczenia logowania podczas logowania do serwisu internetowego iPKO.

Ekran wyboru sposobu zabezpieczeń serwisu PKO BP.

Aby je włączyć, musi wyświetlić na ekranie odpowiednie zgody i następnie zatwierdzić te zgody narzędziem autoryzacji, takim jak kod SMS lub potwierdzenie w aplikacji mobilnej. Wszystkie dane są chronione zgodnie z RODO i dotyczą tylko zachowań klienta w iPKO, żadne informacje wprowadzone przez klienta, takie jak dane kontaktowe lub hasło, nie są przetwarzane.

Zgoda na zabezpieczenia logowania i przetwarzanie danych

W czym pomaga weryfikacja behawioralna?

Weryfikacja behawioralna w systemie bankowym stanowi istotne narzędzie wzmacniające bezpieczeństwo transakcji elektronicznych. Poprzez analizę unikalnych wzorców zachowań użytkownika, takich jak sposób wpisywania haseł, korzystania z myszki czy poruszania się po stronie, system jest w stanie wykryć nietypowe działania, które mogą wskazywać na próbę oszustwa. Dzięki temu nawet jeśli przestępca zdobędzie dane logowania, weryfikacja behawioralna może uniemożliwić mu dostęp do konta, chroniąc tym samym użytkownika przed kradzieżą pieniędzy czy tożsamości. Co ważne, proces ten odbywa się w tle, nie wymagając od użytkownika żadnych dodatkowych działań, co przekłada się na wygodę korzystania z bankowości elektronicznej. System stale uczy się i dostosowuje do zachowania użytkownika, co sprawia, że jest to skuteczna metoda ochrony przed różnymi rodzajami cyberataków, jednocześnie redukując liczbę fałszywych alarmów.

Bank przypomina również o kilku zasadach bezpiecznego logowania do iPKO. Pamiętaj o używaniu małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych, takich jak!@#$%&?, aby twoje hasła były trudne do odgadnięcia przez innych. Nie zapisuj swoich loginów i haseł nigdzie. Także bezpieczniej jest nie używać tego samego hasła do różnych zasobów, takich jak bankowość internetowa, poczta elektroniczna i sklepy internetowe. Co ciekawe podczas zmiany lub tworzenia nowego hasła do logowania w iPKO hasło klienta zostanie sprawdzone, czy znajduje się w bazie haseł skompromitowanych, którą prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji. Jeśli hasło znajduje się w tej bazie, klient otrzyma powiadomienie, które wyjaśni, dlaczego nie może użyć tego hasła.

Oceń artykuł
Zobacz:  Jak skutecznie chronić dzieci przed nieodpowiednimi treściami? 7 programów do kontroli rodzicielskiej.

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat