Oszustwa przy sprzedaży samochodów w Internecie

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach zatrzymali siedem osób pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, wyłudzenia mienia oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzoruje postępowanie. Postanowieniem sądu pięć podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Sprawcy działali na znanym portalu ogłoszeniowym w Internecie, oferując zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe. Oszuści uzyskali kontakt z pokrzywdzonymi za pomocą sieci. Sprawcy zadeklarowali, że zamówione przez kupujących samochody dostarczą pod wskazany adres w terminie od trzydziestu do sześćdziesięciu dni po otrzymaniu zaliczki w wysokości trzydziestu do czterdziestu procent wartości pojazdu. Jednak nigdy nie dostarczyli samochodów. Pokrzywdzeni wpłacili oszustom pieniądze przelewami na inne rachunki i portfele kantorów internetowych. Na razie ustalono, że sprawcy oszustw dokonali na kwotę ponad miliona złotych.

Źródło: https://cbzc.policja.gov.pl

Funkcjonariusze CBZC dokonali zatrzymania siedmiu osób podejrzewanych o popełnienie powyższego przestępstwa na polecenie prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Zatrzymania miały miejsce w województwach lubuskim, małopolskim, mazowieckim i śląskiem. W sumie zatrzymanym osobom przedstawiono 166 zarzutów karnych w związku z oszustwami, udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, praniem pieniędzy i wyłudzeniami mienia. Na wniosek prokuratora sąd zastosował izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec pięciu z zatrzymanych osób. Zabezpieczono gotówkę, telefony komórkowe, tablety, komputery i inne przedmioty, które teraz będą poddawane dokładnej analizie przez śledczych.

Funkcjonariuszom z Katowic udało się zablokować część pieniędzy pokrzywdzonych, które przekazali oszustom na poczet zamówionych pojazdów. Zajęte środki wynoszą około 800 000 złotych.

Zachowaj ostrożność, niezależnie od tego co kupujesz w internecie.

  • Najbardziej toporne oszustwa polegają na wyłudzaniu zaliczek lub całej zapłaty za tanie rzeczy, które nie są wysyłane kupującemu i często w ogóle nie istnieją.
  • Nigdy od prywatnej osoby nie kupuj samochodu, którego nie możesz zobaczyć przed wpłaceniem jakichkolwiek pieniędzy!
  • Oszuści mogą okraść kilkaset osób przy użyciu metody „na zaliczkę” w przypadku samochodów i motocykli.
  • Przestępcy często podszywają się pod znane firmy kurierskie, aby wyłudzić dostęp do konta bankowego sprzedawcy.
    Uważaj szczególnie na oferty, które zawierają błędy językowe charakterystyczne dla elektronicznych tłumaczy.
  • Jeśli sprzedawca nalega na wpłatę zaliczki przed obejrzeniem samochodu, bądź czujny.
  • Jeśli sprzedawca komunikuje się tylko za pomocą SMS i odmawia rozmowy, bądź czujny.
Oceń artykuł
Zobacz:  Oszustwa na kryptowaluty ciągle popularne

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,100FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
149SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat