Oszustwa na Vinted – na czym polegają i czy można odzyskać pieniądze?

Vinted to jedna z popularniejszych platform internetowych, która spełnia rolę internetowego second handu. Użytkownicy i użytkowniczki mogą tam sprzedawać i wymieniać się ubraniami, których już nie noszą. Jak łatwo można się domyślić, w momencie kiedy pojawiają się internetowe transakcje, pojawiają się również cyberprzestępcy liczący na szybki zarobek. Faktem jest, że oszustwa na Vinted przybierają na sile i są coraz częściej zgłaszane. Wobec tego, na czym one polegają i czy istnieje szansa na odzyskanie straconych pieniędzy?

Oszustwa na Vinted – jak działają cyberprzestępcy?

Vinted – wraz z rozwojem swojej platformy – przyciąga coraz to większe grono użytkowników. Nie oszukujmy się, ale szybka i bezproblemowa sprzedaż ubrań, których już nie nosimy wydaje się być wyjątkowo kusząca. Jednocześnie platforma Vinted stała się także miejscem bytowania internetowych oszustów. Co chwila wykorzystują oni coraz to inne metody, by odnieść własne korzyści finansowe. Paradoksalnie przeciętny kupujący na Vinted nie ma większych obaw co do robienia zakupów, gdyż wierzy, że z platformy korzystają jedynie zweryfikowani i zarejestrowani użytkownicy. Rzeczywistość okazuje się jednak brutalna, a my możemy szybko narazić się na wyciek danych osobowych lub po prostu na stratę pieniędzy. Wobec tego jak działają cyberprzestępcy na Vinted?

1. Tradycyjny phising

Phising jest jedną z najpopularniejszych metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców nie tylko na Vinted, ale także na innych platformach zakupowych. Zwykle kupujący otrzymuje link do fałszywej bankowości online, a tuż po kliknięciu nasz komputer czy telefon zostaje zawirusowany. W efekcie dochodzi do wycieku wrażliwych danych jak np. hasła do konta w banku.

2. Kupno/sprzedaż produktu bez interwencji serwisu

Kolejny sposób działania c=oszustów na Vinted to proponowanie kupna lub sprzedaży całkowicie poza platformą. Jak łatwo można się domyślić, wysyłamy produkt, za który nie doczekamy się zapłaty lub odwrotnie – dokonujemy płatności, jednak nasza przesyłka nigdy się nie pojawi.

Zobacz:  Darknet: ciemna strona internetu

3. Sprzedaż nieoryginalnych przedmiotów

Markowe ubrania i perfumy są bardzo często przedmiotem transakcji na Vinted. Jednocześnie jest to perfekcyjna szansa dla internetowych oszustów, by sprzedać nam marną podróbkę, jednak po maksymalnie wysokiej cenie.

4. Celowe niszczenie rzeczy będących przedmiotem transakcji

Płatności na platformie Vinted pozwalają na przysłowiowe “zawieszenie pieniędzy w powietrzu”. Paradoksalnie miało to chronić zarówno sprzedawcę jak i kupującego, a stało się prawdziwym polem do popisu dla oszustów. Coraz częściej celowo niszczą oni zakupiony przedmiot lub opakowanie, a następnie reklamują go w serwisie – jako dowód załączając zdjęcia. W takim wypadku Vinted zwraca pieniądze, a oszuści po chwili wystawiają go ponownie na sprzedaż.

Jak więc widać, możliwości cyberprzestępców i fałszywych “przedsiębiorców” są nieograniczone. Właśnie dlatego, jednym ze sposobów na ich demaskowanie jest zachowanie czujności już podczas samego kontaktu ze sprzedającym/kupującym.

Oszustwa na Vinted przez “Kup Teraz”

Vinted to platforma zakupowa, która daje nieograniczone możliwości zarówno kupującym jak i sprzedającym. Niestety, takie rozwiązania mogą być jedynie zachęta dla cyberprzestępców, którzy szczególnie upodobali sobie opcję “Kup Teraz”. Jest to klasyczny przykład phisingu, na który jednak coraz więcej osób daje się nabrać.

Jak się kupuje na Vinted przez “Kup Teraz”?

Zasady korzystania z opcji “Kup Teraz” na Vinted są bardzo jasne i przejrzyste. Wielu użytkowników ceni sobie tę możliwość, jednak nie są oni świadomi tego, że stała się ona jednym z głównych przykładów na to, jak może wyglądać oszustwo na Vinted. Na początku warto zwrócić uwagę na to, jak się kupuje na platformie z wykorzystaniem tej opcji. Cały proces wygląda następująco:

  • podajemy swój adres – sprzedawcy analogicznie ten krok pomijają;
  • wybieramy metodę płatności i dostawę- sprzedawcy wybierają metody płatności oraz sposób wysłania przesyłki jaki jest przez nich akceptowany;
  • dokonujemy płatności – sprzedawcy zaś dostają powiadomienie o środkach przesłanych za pośrednictwem platformy.

Paradoksalnie, to ostatni krok jest tu najważniejszy. Sprzedawca zwykle otrzymuje od serwisu powiadomienie o tym, że wystawiony towar został zakupiony, a po potwierdzeniu przesyłki, środki trafią na jego konto.

Jak oszuści kupują za pośrednictwem opcji “Kup Teraz”?

Oszustwo na Vinted z wykorzystaniem opcji “Kup Teraz” na pierwszy rzut oka również może nie budzić większych podejrzeń. Cyberprzestępca wykonuje powyżej opisane kroki, czyli rezerwuje przedmiot, wybiera sposób dostawy, a także kontaktuje się ze sprzedającym. W wiadomości zapewnia, że pieniądze zostały już przelane, a na potwierdzenie, wysyła nam link – z pozoru wyglądający jak odnośnik do platformy. Niemniej jednak witryna jest fałszywa i służy jedynie do wyłudzenia danych wrażliwych sprzedającego.

Zobacz:  Cyberprzestępcy uderzają w CBZC

Warto zauważyć, że obecnie phishing może przybierać znacznie bardziej zaawansowane formy. Cyberprzestępca może poprosić sprzedającego o adres e – mail, na który przyjdzie zainfekowana wiadomość z prośbą o wygenerowanie kodu do płatności. W rzeczywistości, nieświadomy kupujący generuje kod BLIK, który odsyła internetowemu oszustowi, a on może na tej podstawie wypłacić gotówkę w bankomacie.

Oszustwo na Vinted – towar niezgodny z opisem

Oszustwo na Vinted – towar niezgodny z opisem, zostało już wspomniane przy okazji omawiania metod działania internetowych oszustów. Jednocześnie, ten sposób zasługuje na to, by dowiedzieć się o nim nieco więcej. Każdy ze sprzedawców na platformie Vinted ma obowiązek:

  • umieścić autentyczne zdjęcia sprzedawanego przedmiotu;
  • szczegółowo opisać ewentualne wady i mankamenty;
  • określić stan zużycia przedmiotu.

W ten sposób potencjalny kupujący posiada niezbędną wiedzę odnośnie tego co kupuje. Jednak oszuści na Vinted znaleźli sposób na to, by obejść te zasady, a sama platforma dała im ku temu odpowiednie narzędzie. Okazuje się, że kupujący mają możliwość reklamacji przedmiotu w momencie, kiedy jest on niezgodny z opisem. Wiedząc, że pieniądze przelane na konto sprzedawcy “wiszą w powietrzu” i czekają na potwierdzenie przesyłki, samodzielnie niszczą oni opakowania i przedmioty, by następnie je zareklamować. W efekcie, otrzymują oni zakupioną rzecz całkowicie za darmo, gdyż serwis pozostaje bezradny wobec reklamacji popartej dowodami zdjęciowymi. W tym wypadku, sprzedający musi pogodzić się ze stratą.

Jak zgłosić oszustwo na Vinted?

Stanie się ofiarą oszustwa na Vinted prędzej czy później może przydarzyć się każdemu z nas. Wobec tego, możemy się zastanowić jakie kroki powinniśmy w tym momencie podjąć i jak zgłosić nieuczciwego sprzedawcę lub kupującego? Otóż w pierwszej kolejności pamiętajmy, by nie wpadać w panikę, a także, by nie rezygnować z walki o odzyskanie straconych środków. Tak więc, jak zgłosić oszustwo na Vinted i co robić dalej? Otóż w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować się na kontakt z administracją. W tym wypadku kwota na jaką zostaliśmy oszukani nie ma znaczenia – może być to 100 a może być to 1000 złotych. Ważne jest jednak, by przy pomocy administratorów ustalić tożsamość oszusta, a także zweryfikować jego dane. Platforma daje nam możliwość bezpośredniego zawiadomienia za pośrednictwem opcji “Zgłoś” lub “Mam problem”.

Oszustwo na Vinted – co robić dalej?

W momencie kiedy udało się na zgłosić oszustwo na Vinted powinniśmy podjąć dalsze kroki, celem ujęcia sprawcy wyłudzenia danych lub pieniędzy. W tym celu warto:

  • zawiadomić organy ścigania – w przypadku kradzieży pieniędzy warto posiadać także twarde dowody i dołączyć je do składanego zawiadomienia;
  • złożyć reklamację w banku – choć do kradzieży teoretycznie doszło z naszej winy, to jednak warto spróbować złożyć reklamację w banku.
  • zablokować konto bankowe – ten krok jest konieczny, szczególnie jeśli istnieje podejrzenie, że podczas oszustwa na Vinted wykradziono nasze dane wrażliwe.
Zobacz:  PKO wprowadza zabezpieczenia behawioralne.

Oczywiście w przypadku zawiadomienia organów ścigania i złożenia reklamacji w banku, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Jednak istnieją szanse na to, że oszust z Vinted zostanie ujęty, a my mamy pełne prawdo do tego, by domagać się – na drodze sądowej – odszkodowania za poniesione straty;

Jak odzyskać pieniądze z Vinted?

Oszustwo na Vinted, które związane jest z wyłudzeniem i stratą gotówki zawsze budzi jak najwięcej wątpliwości. Czy jednak można odzyskać pieniądze z Vinted? Otóż w tym wypadku sprawa wydaje się być nieco bardziej skomplikowana. Wynika to z faktu, że poniekąd stajemy się współwinnymi kradzieży. Nawet w obliczu złożenia reklamacji w banku, szanse na jej pozytywne rozpatrzenie są dośc znikome. Co w takiej sytuacji możemy więc zrobić? Otóż jedynym rozwiązaniem staje się wejście na drogę prawną. Zgodnie z przepisami to na stronie banku spoczywa odpowiedzialność za nasze finanse i reagowanie na podejrzane aktywności na naszym koncie bankowym. Przy pomocy prawnika można więc odwołać się od negatywnego rozpatrzenia reklamacji, jednak warto wiedzieć, że proces ten może być czasochłonny, a poniekąd także i kosztowny.

Czy Vinted jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo podczas korzystania z platformy zakupowej jaką jest Vinted jest dość wątpliwą kwestią. Można zauważyć, że sam system płatności posiada pewne “luki” podobnie zresztą jak możliwość reklamacji. Warto jednak zauważyć, że wielu, nieprzyjemnych sytuacji można uniknąć, zachowując odpowiednią czujność i nie zgadzając się na dokonywanie transakcji kupna – sprzedaży poza portalem.

Jak nie dać się oszukać na Vinted?

Oszustwa na Vinted stały się powszechne, jednak nie oznacza to, że my również musimy stać się ich ofiarą. Przede wszystkim nie dajmy się nabrać na generowane przez oszustów linki do fałszywych stron z płatnościami. Dokonywanie transakcji przez portal – mimo drobnych mankamentów – dalej pozostaje o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem. Uważajmy także na fałszywe maile od Vinted, które nie są wysyłane z autoryzowanego adresu. Warto także weryfikować potencjalnych kupujących i zwracać uwagę na przebieg całej rozmowy – wówczas łatwiej będzie nam rozpoznać skrywane intencje, których bagatelizowanie może być brzemienne w skutkach. Choć nigdy nie ma jednoznacznej gwarancji, że zawsze uda się nam uniknąć oszustwa na Vinted, to jednak ryzyko, że staniemy się jego ofiarom może zostać znacznie zredukowane.

Oszustwa na Vinted – forum jako cenne źródło wiedzy

Forum Vinted cieszy się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników platformy. Najczęściej zamieszane są tam ostrzeżenia przed konkretnymi kupującymi, a także w szczegółowy sposób opisywane są próby wyłudzenia. Wobec tego, jeśli aktywnie sprzedajemy na tej platformie, warto potraktować forum Vinted jako rzetelne źródło wiedzy o możliwościach i metodach działania oszustów. Dzięki temu będzie można opracować własną, “czarną listę” kupujących, z którymi nie warto nawiązywać transakcji. Wbrew pozorom, nawet zwykłe forum platformy, może pomóc nam ochronić się przed wyłudzeniami i stratą pieniędzy.

3.2/5 - (Głosów: 4)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat