Chińska dezinformacja na Facebooku i Instagramie

Firma macierzysta Facebooka i Instagrama, Meta poinformowała we wtorek, że wykryła i zatrzymała kampanię dezinformacyjną powiązaną z chińskimi instytucjami, którą określiła jako “największą znaną wieloplatformową tajną operację wpływu na świecie”.

Firma usunęła ponad 7700 kont i 930 stron na Facebooku. Sieć wpływu generowała pozytywne posty na temat Chin, ze szczególnym naciskiem na pozytywne komentarze na temat chińskiej prowincji Xinjiang, gdzie traktowanie mniejszości ujgurskiej przez rząd doprowadziło do nałożenia międzynarodowych sankcji.

Sieć próbowała również rozpowszechniać negatywne komentarze na temat Stanów Zjednoczonych i dezinformację w wielu językach na temat pochodzenia pandemii Covid-19. Według Meta, sieć była lub jest obecna na prawie każdej popularnej platformie mediów społecznościowych, w tym Medium, Reddit, Tumblr oraz YouTube i X (Twitter).

Meta zaczęła szukać oznak chińskiej operacji wywierania wpływu na własnych platformach po tym, jak w 2022 r. odkryto mniejszą kampanię dezinformacyjną powiązaną z chińskim rządem. Poprzednia była wymierzona w organizację pozarządowe zajmujące się prawami człowieka.

Działania były prowadzone w Chinach i miały na celu wywarcie wpływu głównie na osoby posługujące się językiem chińskim poza Chinami. Celem były także osoby zamieszkujące na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii czy Wielkiej Brytanii.

Źródło: CNBC

Oceń artykuł
Zobacz:  Rosyjski VirusTotal?

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

10,271FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
136SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat