Chińska dezinformacja na Facebooku i Instagramie

Firma macierzysta Facebooka i Instagrama, Meta poinformowała we wtorek, że wykryła i zatrzymała kampanię dezinformacyjną powiązaną z chińskimi instytucjami, którą określiła jako “największą znaną wieloplatformową tajną operację wpływu na świecie”.

Firma usunęła ponad 7700 kont i 930 stron na Facebooku. Sieć wpływu generowała pozytywne posty na temat Chin, ze szczególnym naciskiem na pozytywne komentarze na temat chińskiej prowincji Xinjiang, gdzie traktowanie mniejszości ujgurskiej przez rząd doprowadziło do nałożenia międzynarodowych sankcji.

Sieć próbowała również rozpowszechniać negatywne komentarze na temat Stanów Zjednoczonych i dezinformację w wielu językach na temat pochodzenia pandemii Covid-19. Według Meta, sieć była lub jest obecna na prawie każdej popularnej platformie mediów społecznościowych, w tym Medium, Reddit, Tumblr oraz YouTube i X (Twitter).

Meta zaczęła szukać oznak chińskiej operacji wywierania wpływu na własnych platformach po tym, jak w 2022 r. odkryto mniejszą kampanię dezinformacyjną powiązaną z chińskim rządem. Poprzednia była wymierzona w organizację pozarządowe zajmujące się prawami człowieka.

Działania były prowadzone w Chinach i miały na celu wywarcie wpływu głównie na osoby posługujące się językiem chińskim poza Chinami. Celem były także osoby zamieszkujące na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii czy Wielkiej Brytanii.

Źródło: CNBC

Oceń artykuł
Zobacz:  Generał dywizji Karol Molenda: Strażnik polskiej cyberprzestrzeni

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,555FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
219SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat