Cyberpolicjanci rozbili siatkę pedofili

Sukces CBZC

Pod koniec sierpnia 2022 w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości powołano, grupę policjantów posiadających doświadczenie w ściganiu  sprawców zajmujących się dystrybucją materiałów o charakterze pedofilskim. Policjantów wybrano spośród wszystkich komórek terenowych i postawiono przed nimi zadania związane z analizą zgromadzonych dowodów oraz zadania operacyjne, których celem było zidentyfikowania sprawców tego rodzaju przestępstw. Suckes CBZC jest bezsprzeczny.

O efekcie swoich działań poinformowało wczoraj CBZC: “44 podejrzanych, 82 przeszukania na terenie niemal całego kraju, zabezpieczonych około 350 nośników cyfrowych, na których ujawniono ok. 15,5 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.”

To kolejny duży sukces Polskich Służb działających w cyberprzestrzeni. Warto wspomnieć, że działania odbywały się przy współpracy z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, Europolem oraz Facebookiem i Google. Wsparcia merytorycznego udzieliła też amerykańska organizacji National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

Komunikat Policji

“W ostatnim tygodniu października na terenie 14 województw w różnych porach dnia 300 policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dokonało 82 przeszukań oraz zatrzymań 44 osób w wieku od 18 do 66 lat. Podczas przeszukań zabezpieczono 350 różnych nośników o dużych pojemnościach. Już wstępna analiza pozwoliła na ujawnienie około 15,5 tysiąca nielegalnych plików zarówno zdjęć, jak i filmów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.”

pedofilia cyberprzestępstwa
Według danych komisji ds pedofili ofiarami w 60% są dziewczynki.

Statystyki przestępstw

Z najnowszego, obszernego dokumentu komisji ds. pedofilii, w przeciągu ostatniego roku prowadzono łącznie 513 spraw, w tym 318 nowych tj. podjętych od 25 lipca ub.r., czyli od czasu publikacji poprzedniego raportu. W ostatnich 12 miesiącach Komisja przekazała do prokuratury 96 zawiadomień o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa, w tym 2 zawiadomienia dotyczyły kwestii zatajenia wiedzy o pedofilii. Od początku funkcjonowania komisja zawiadomiła prokuraturę już łącznie 233 razy. W sprawach, którymi zajmuje się Komisja 161 osób pokrzywdzonych to dziewczynki, a 114 to chłopcy. W niektórych przypadkach, dotyczących głównie cyberprzestępczości, nie udało się ustalić płci. 82 ofiary nie ukończyły 10 roku życia, a 9 najmłodszych pokrzywdzonych pedofilią nie miało 3 lat.

Według innych statystyk statystyczny przestępca seksualny to mężczyzna w wieku od 30-49 lat. Często jest to osoba, która zna swoją ofiarę (niespełna 80 proc. przypadków). Pedofile znajdują też ofiary przez Internet. Nawiązują znajomości internetowe w sieci, podszywając się pod rówieśników bądź nawiązując kontakty z nastolatkami prosząc o wykonanie intymnych zdjęć w zamian za doładowania telefoniczne lub inne gratyfikacje finansowe. Wykrywalność tego typu przestępstw nadal jest na niskim poziomie, głównie dlatego, że ofiary dość rzadko zgłaszają się po pomoc Policji.

Oceń artykuł
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

3,997FaniLubię
150ObserwującyObserwuj
40SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Czym jest cyberprzemoc?

Jak działa TLS/SSL

Czym jest Cryptojacking

ICMP Flood

Czym jest atak DoS

× Chat