Cyberpolicjanci rozbili siatkę pedofili

Sukces CBZC

Pod koniec sierpnia 2022 w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości powołano, grupę policjantów posiadających doświadczenie w ściganiu  sprawców zajmujących się dystrybucją materiałów o charakterze pedofilskim. Policjantów wybrano spośród wszystkich komórek terenowych i postawiono przed nimi zadania związane z analizą zgromadzonych dowodów oraz zadania operacyjne, których celem było zidentyfikowania sprawców tego rodzaju przestępstw. Suckes CBZC jest bezsprzeczny.

O efekcie swoich działań poinformowało wczoraj CBZC: “44 podejrzanych, 82 przeszukania na terenie niemal całego kraju, zabezpieczonych około 350 nośników cyfrowych, na których ujawniono ok. 15,5 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.”

To kolejny duży sukces Polskich Służb działających w cyberprzestrzeni. Warto wspomnieć, że działania odbywały się przy współpracy z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, Europolem oraz Facebookiem i Google. Wsparcia merytorycznego udzieliła też amerykańska organizacji National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

Komunikat Policji

“W ostatnim tygodniu października na terenie 14 województw w różnych porach dnia 300 policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dokonało 82 przeszukań oraz zatrzymań 44 osób w wieku od 18 do 66 lat. Podczas przeszukań zabezpieczono 350 różnych nośników o dużych pojemnościach. Już wstępna analiza pozwoliła na ujawnienie około 15,5 tysiąca nielegalnych plików zarówno zdjęć, jak i filmów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.”

pedofilia cyberprzestępstwa
Według danych komisji ds pedofili ofiarami w 60% są dziewczynki.

Statystyki przestępstw

Z najnowszego, obszernego dokumentu komisji ds. pedofilii, w przeciągu ostatniego roku prowadzono łącznie 513 spraw, w tym 318 nowych tj. podjętych od 25 lipca ub.r., czyli od czasu publikacji poprzedniego raportu. W ostatnich 12 miesiącach Komisja przekazała do prokuratury 96 zawiadomień o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa, w tym 2 zawiadomienia dotyczyły kwestii zatajenia wiedzy o pedofilii. Od początku funkcjonowania komisja zawiadomiła prokuraturę już łącznie 233 razy. W sprawach, którymi zajmuje się Komisja 161 osób pokrzywdzonych to dziewczynki, a 114 to chłopcy. W niektórych przypadkach, dotyczących głównie cyberprzestępczości, nie udało się ustalić płci. 82 ofiary nie ukończyły 10 roku życia, a 9 najmłodszych pokrzywdzonych pedofilią nie miało 3 lat.

Zobacz:  Oszustwa w Black Friday

Według innych statystyk statystyczny przestępca seksualny to mężczyzna w wieku od 30-49 lat. Często jest to osoba, która zna swoją ofiarę (niespełna 80 proc. przypadków). Pedofile znajdują też ofiary przez Internet. Nawiązują znajomości internetowe w sieci, podszywając się pod rówieśników bądź nawiązując kontakty z nastolatkami prosząc o wykonanie intymnych zdjęć w zamian za doładowania telefoniczne lub inne gratyfikacje finansowe. Wykrywalność tego typu przestępstw nadal jest na niskim poziomie, głównie dlatego, że ofiary dość rzadko zgłaszają się po pomoc Policji.

4.9/5 - (Głosów: 8)
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,018FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat