100 milionów zł wyłudzone dzięki deepfake

Foto: RTHK. https://news.rthk.hk/rthk/en/component/k2/1739119-20240204.htm

Oszuści Deepfake zdołali nakłonić pracownika międzynarodowej firmy do wysłania funduszy firmowych o wartości ponad 200 milionów Dolarów Hongkongu (103 mln PLN) w ramach skomplikowanego oszustwa, które polegało na podszywaniu się pod członków kadry kierowniczej firmy podczas internetowego spotkania wideo.

W oświadczeniu wyemitowanym w Radio Television Hong Kong (RTHK) oficer z wydziału cyberbezpieczeństwa policji w Hongkongu poinformował, że incydent do którego doszło, był zaplanowaną akcją rozpoczętą w zeszłym miesiącu. To wtedy pracownik otrzymał fałszywą wiadomość od dyrektora finansowego firmy zapraszającą go na rozmowę wideo w celu omówienia poufnej transakcji.

Oszuści wykorzystali wizerunki kilku dyrektorów firmy, tworząc ich cyfrowe awatary, aby przekonać pracownika do przesłania 25,5 miliona dolarów środków firmowych w ramach 15 transakcji na pięć rachunków bankowych. Ofiara była jedyną prawdziwą osobą na czacie wideo i chociaż pozostali wyglądali i brzmieli jak koledzy pracownika, w rzeczywistości byli awatarami stworzonymi przez oszustów przy użyciu technologii deepfake. Aby wygenerować awatary, oszuści użyli nagrań autentycznych konferencji internetowych organizowanych w przeszłości.

Przypominamy nasze materiały na temat deepfake oraz uczulamy: aby nie paść ofiarą fałszywych telefonów i wideo rozmów, potwierdzajmy ważne informacje za pośrednictwem osobnych kanałów komunikacji.

Oceń artykuł
Zobacz:  Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat